خبرنامه الکترونيکی آذرالتا
صفحه نخست اخبار آموزش و پرورش مقاله و گزارش آلبوم تصاوير سایت های مرتبط دانلود مطالب فوروم و نقطه نظرات تماس با انجمن  
فهرست مطالب
نظرسنجی
آیا دوره ضمن خدمت برگزار شده در تهران- دانشگاه رجایی برای کتاب درسی ویژن انتظارات شما را برآورد کرد؟
کاملاً
تا اندازه زیادی
تا اندازه ای
به هیچ وجه

نتيجه نظر سنجي

عناوين اخبار آموزش و پرورش
تاریخ خبر : 15 / 7 / 1393     بازديدها : 1624
آغاز طرح ملی حجاب در مدارس ابتدایی

معاون فرهنگی مرکز حجاب ریحانه النبی(س) درقم از اجرای طرح ملی حجاب در مدارس پایه ابتدایی در ۱۸ استان خبر داد.
حجت الاسلام ' محمد باقی ' در گفت و گو با ایرنا، افزود: این طرح که ویژه دختران ۷ تا ۱۴ سال است درمدارس شهرهایی از جمله قم، تهران، ساری، ارومیه، مشهد، اصفهان، شیراز و کاشان شروع شده است.
وی افزود: هدف از اجرای این طرح، آموزش کاربردی حجاب و عفاف و تثبیت آن در سطح جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی است. باقی با اشاره به اینکه در این طرح حافظان و یا حامیان حجاب شرکت می کنند گفت: حافظان حجاب افرادی هستند که حجاب برتر را برای خود انتخاب می کنند و حامیان حجاب کسانی هستند که بدون چادر، حجاب خود را رعایت می نمایند.
وی افزود: برای اجرای این طرح از طلاب خواهر با عنوان مربی حجاب استفاده می شود. معاون فرهنگی مرکز حجاب ریحانه النبی(س) ادامه داد:مربیان کتاب مروارید بهشتی حاوی مطالب علمی، اعتقادی و تاریخی در قالب داستان را برای دانش آموزان تدریس می کنند.
وی، برگزاری مسابقات علمی، هنری و ورزشی با هدف ارتقای سطح علمی و اعتقادی دانش آموزان، برگزاری مراسم ویژه صبحگاه حجاب، تشکیل شورای حجاب، جشن حجاب و عفاف را از مهمترین برنامه های اجرایی برای دانش آموزان برشمرد.
به گفته وی، سال گذشته ۱۹ هزار نفر در طرح ملی حجاب شرکت کردند. مرکز حجاب ریحانه النبی(س) از سال ۱۳۸۴ توسط جمعی از محققان و مبلغان حوزه های علمیه قم و شهرستان ها، در قم فعالیت خود را در زمینه گسترش فرهنگ حجاب آغاز کرد و امروز در سایر استان ها در حال توسعه است.
منبع: mashreghnews.ir, کد خبر: 351868


تشریح اجمالی طرح حجاب ریحانةالنبی (ویژه مدارس ابتدایی)
منبع: مرکز تحقیقات و طرح های کاربردی حجاب rih.ir 

این طرح در طول سال تحصیلی در قالب 13 بند اجرا می‌شود.
1ـ ثبت نام دانش‌آموزان: دانش آموزان به اختیارخوددر یکی از دو گروه حافظان و یا حامیان حجاب نام نویسی می کنند.«حافظان حجاب» افرادی هستند که حجاب برتر را برای خود انتخاب می کنند. و «حامیان حجاب» کسانی هستند که بدون چادر، حجاب خود را رعایت می‌کنند.
2ـ برگزاری مراسم ویژهء صبح گاه حجاب: در این مراسم شعارهای صبحگاهی دانش‌ آموزان تغییر کرده و با شعارهای از پیش تعیین شده در موضوع حجاب از سوی یکی از دانش‌آموزان حافظ حجاب برگزار می‌شود.
3ـ مربی حجاب: به منظور اجرای هرچه بهتر این طرح، از طلاب خواهر با عنوان مربی حجاب استفاده می‌شود. مربی حجاب با همکاری مدیر مدرسه و مربی پرورشی برنامه‌های مختلف طرح و برگزاری کلاس حجاب را به صورت ویژه، پیگیری و اجرا می‌کند. آموزش مربیان؛ با محورهای ذیل صورت می گیرد:
الف) آموزش کاربردی طرح و شیوه اجرای طرح به روش علمی، اعتقادی، تبلیغی و هنری.
ب) آموزش روش های کلاس داری و ارتباط گیری با گروه هدف.
4ـ کتاب مروارید بهشتی: کتاب های آموزشی مروارید بهشتی حاوی مطالب علمی، اعتقادی و تاریخی در قالب داستان و به صورت مصوّر برای پایه های سوم تا پنجم نگاشته شده و به عنوان کتاب های درسی این طرح در نظر گرفته شده است.
5ـ مسابقات علمی، هنری و ورزشی: یکی از مهمترین قسمت های طرح اجرای مسابقات است که این مسابقات با هدف ارتقای سطح علمی و اعتقادی دانش‌ آموزان در نظر گرفته شده که جذابیت و نشاط در این مسابقات، برجسته‌ترین ویژگی آن است .
6ـ تشویق مادی و معنوی: دانش‌آموزان درطرح با اهداء جوایز فرهنگی مورد تشویق قرار می گیرند.
7ـ شورای حجاب: مربی حجاب با تشکیل شورای حجاب مباحث مختلفی راپیگیری می کنند.
8ـ فرشته ی هدایت: از میان دانش‌آموزان حافظ حجاب هر کلاس انتخاب می‌شود و وظایف تعریف شده خود را انجام می دهد.
9ـ جشن حجاب: این جشن در پایان سال تحصیلی برای دانش‌ آموزان حافظ حجاب سال پنجم برگزار می‌شود. که هدف از برگزاری آن فارغ التحصیل شدن دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی با حجاب کامل می‌باشد.
10ـ راهپیمایی حجاب: از برنامه‌های پایانی این طرح، راهپیمایی حافظان حجاب در سطح شهر است. که دانش‌آموزان دارای حجاب برتر در این مراسم شرکت می‌کنند. هدف از اجرای این برنامه نمایش عمومی حجاب در سطح جامعه و تشویق دانش‌آموزان به رعایت حجاب در اجتماع می‌باشد.
11ـ برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی ـ تربیتی برای والدین: به منظور اطلاع رسانی و همراهی والدین با طرح مذکور، لازم است جلسات توجیهی - علمی برای آنان برگزار، و اهداف و برنامه‌ها تشریح شود. و آسیب های بی حجابی و آثار نامطلوب آن برای خانواده و جامعه، آموزش داده می شود.
12ـ برگزاری جلسات توجیهی کادر مدرسه این جلسه با هدف همراهی و هماهنگی فعالیت های معلمان با مربیان حجاب.
13ـ تابلوی حجاب: به منظور اهمیت مسأله ی حجاب، تابلوی مخصوصی با طراحی زیبا به این امر اختصاص می‌یابد که در این تابلو آثار دانش‌آموزان طرح اطلاع رسانی می کنند.


.:.
تبدیل بزرگترین دریاچه ایران به شوره زار
مدیریت استرس
پتانسیل درمانی سلول های بنیادی
زمانی برای اندیشیدن
تکنیکهایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی
کودکان خود را تربیت نکنید!
علم ناقص خطرناک است!
اهداف و فلسفه ی انتشار خبرنامه آذرالتا در فضای وب
.Copyright © 2011 AzerELTA | All rights reserved حاضرين در سايت: 1 نفر       تعداد بازديد ها: 254695