خبرنامه الکترونيکی آذرالتا
صفحه نخست اخبار آموزش و پرورش مقاله و گزارش آلبوم تصاوير سایت های مرتبط دانلود مطالب فوروم و نقطه نظرات تماس با انجمن  
فهرست مطالب
نظرسنجی
آیا دوره ضمن خدمت برگزار شده در تهران- دانشگاه رجایی برای کتاب درسی ویژن انتظارات شما را برآورد کرد؟
کاملاً
تا اندازه زیادی
تا اندازه ای
به هیچ وجه

نتيجه نظر سنجي

مدیریت استرس

مدیریت استرس
ترجمه: علیرضا طالب زاده
منبع: کتاب «استرس، سلامت روانی و بقا» نوشته: فرانک س. ریچاردسون

مقدمه
یک استاد دانشگاه درباره مدیریت استرس برای دانشجویان خود سخنرانی می کرد.
او لیوان آبی برداشت و از دانشجویان خود سؤال کرد: "فکر می کنید وزن این لیوان چقدر است؟"
جوابها بین 20 تا 500 گرم متغیر بود.
استاد توضیح داد: "وزن مطلق مهم نیست وزن لیوان بستگی به این دارد که چه مدت زمانی آن را نگه دارید. اگر من یک دقیقه آن را نگه دارم مشکلی بوجود نمی آید. اگر برای یک ساعت نگه دارم دست راستم درد خواهد گرفت و اگر آن را برای یک روز نگه دارم مجبور خواهید شد یک آمبولانس خبر کنید تا مرا به بیمارستان ببرد. وزن لیوان اصلاً تغییری نکرده اما هر چه بیشتر آن را نگه می دارم بیشتر سنگین تر می شود."
اگر ما همیشه گرفتاریها و مشکلاتمان را با خود اینور آنور ببریم دیر یا زود طولی نمی کشد که ما قادر به ادامه این وضع نخواهیم نشد، چرا که نگرانیها ومشکلات ما روز بروز سنگین تر می شود. چیزی که شما باید انجام دهید این است که قبل از آنی که لیوان را دوباره بلند کنید برای مدتی آن را زمین بگذارید.
ما باید گرفتاریها و مسؤولیتهایمان را هر از چندی زمین بگذاریم طوری که بتوانیم برای ادامه یک تجدید قوایی بکنیم.
بنابراین قبل از اینکه امشب از سر کار یا مدرسه به خانه برگردید مشغله کاریتان را زمین بگذارید. می توانید بعداً وقتی به حد کافی استراحت کردید دوباره آن را بردارید.

تست استرس
1- آیا نگران آینده هستید؟
2- آیا در مواقعی با زحمت به خواب می روید؟
3-آیا معمولاً برای کاهش تشویش و اضطراب به سیگار، نوشیدنی ها یا به قرصهای مسکن و آرامبخش پناه می برید؟
4- آیا سر چیزهای جزئی و بی اهمیت از کوره در می روید و کنترل اعصاب خود را از دست می دهید؟
5- آیا انرژیتان از مقداری که نیاز دارید یا دوست دارید داشته باشید، کمتر است؟
6- آیا شما از کسانی هستید که کارهای زیادی برای انجام دادن دارند ولی وقت کافی برای به انجام رساندن آنها ندارند؟
7- آیا با سردرد و ناراحتی های معده و شکم مواجه هستید؟
8- آیا برای انجام امور احساس فشار و تنگی می کنید؟
9- آیا از اینکه موفقیتی کسب کنید یا دوست داشته شوید خیلی نگرانی دارید؟
10-آیا در زندگی عملکردتان به قدر کافی خوب است که شما را راضی کند؟
11- آیا از خوشیهای کوچک یا لذائذ ساده زندگی احساس رضایت به شما دست می دهد؟
12- آیا واقعاً قادر هستید که به آرامش برسید و شادی و سرور را در خود حس کنید؟
نمره دهی: یک امتیاز برای جواب مثبت به سؤالات 1 تا 9 یا جواب منفی به سؤالات 10 تا 12 در نظر بگیرید. امتیاز 4 یا بالاتر نشان دهنده این است که شما تحت استرس قابل ملاحظه ای هستید.

تصوّرات عمومی غلط در باره استرس
1- ما همیشه می دانیم چه وقت تحت استرس هستیم.
مردم اغلب چنان به استرس عادت کرده اند که از وجود آن در خود بی خبر هستند. بسیاری از ما علیرغم اینکه عصبی و هیجان زده نمی شویم، از تأثیرات و عوارض تضعیف کننده و مخرّب استرس در امان نیستیم. حتی در صورتی که احساس یأس و اضطراب نمی کنید، استرس می تواند شیوه و طرز رفتار شما با دیگران را تغییر داده یا به بدن شما آسیب جدّی وارد سازد.

2- استرس چیزی است که تنها روی کسانی تأثیرمی گذارد که زندگی توأم با فشار بالا و پر تنش دارند.
بسیاری از افراد عادی که استرس های مداوم ناشی از نگرانی را تجربه می کنند، زندگی راحتی نداشته و به بیشتر چیزهایی که در زندگی می خواهند نمی رسند، یا نمی توانند آن طور که دلشان می خواهد باشند.

3- تنها راه پایین آوردن و کاهش استرس، ایجاد تغییرات در محیط اطراف یا استفاده از دارو و درمان است.
تغییر دیدگاه و نگرش نسبت به زندگی موثرترین و مطمئن ترین راه برای کاهش استرس است. استرس، ناشی از طرز تلقی و برداشت ما از جهان است و نه ناشی از جهان و واقعیتهای آن به صورتی که واقعاً هستند.

4- حوادثی که برای ما اتفاق می افتند باعث استرس می شوند.
حوادث به تنهایی باعث ناراحتی و فشار نمی شوند، بلکه طرز برخورد، نوع نگاه و نگرش ما به حادثه است که بیشتر باعث ناراحتی می گردد.

5- هیجانات مسیر خود را پیموده و تأثیر خود را بجا می گذارند و نمی توان آنها را کنترل کرد.
ما میتوانیم احساسات خود را تغییر دهیم، این کار از طریق تغییر در رفتار یا تغییر در تفکر و طرز فکرمان میسر می شود. به عنوان مثال انجام دادن مقداری از یک کار می تواند ما را از نگرانی درباره آنها برهاند. ایجاد و خلق یک برداشت و فهم جدید از وضعیتی می تواند آن را کمتر هراس آور و استرس زا کند.

توصیه هایی برای کاهش استرس
1- یاد بگیرید که برنامه ریزی کنید.
آشفتگی، بی نظمی و عدم سازماندهی در کار ها و برنامه ها می تواند تولید استرس کرده یا نقطه ای برای شروع آن باشد. در دست داشتن برنامه و طرح های زیاد که به صورت همزمان پیش می روند اغلب منجر به سردرگمی، فراموشی و احساس ترس از شکست طرحهای ناتمام می شود. هر زمان که امکانش باشد طرح ها را یکی بعد از دیگری به انجام برسانید به این صورت یک کار یا طرحی را شروع کرده روی آن کار کنید تا تمام شود.

2- محدودیت ها و ضعف های خود را بشناسید و آنها را قبول کنید.
بسیاری از ما برای خود اهداف دست نیافتنی، آرمانگرایانه و غیرمنطقی تعیین می کنیم، در نتیجه هر قدر هم که کارائی و عملکرد ما بالا باشد یک نوع حس شکست یا عدم کفایت و صلاحیت در خود احساس می کنیم. این نکته مهم را نباید فراموش کنیم که ما هرگز نمی توانیم کامل و بی نقص باشیم. برای خود اهدافی تعیین کنید که دست یافتنی و قابل دستیابی باشند.

3- یاد بگیرید که در زندگی بازی، و تفریح و سرگرمی داشته باشید.
شما هر از چند گاهی نیاز دارید که از فشار زندگی فرار کنید و به تفریح و سرگرمی روی آورید. صرف نظر از سطح توانائی و مهارتتان در بازی، سرگرمیها و بازیهایی پیدا کنید که برایتان جذاب و لذتبخش باشند.

4- شخصی مثبت، سازنده و مفید باشید.
از انتقاد و عیب جویی دیگران خودداری کنید. یاد بگیرید که از چیزهایی که شما خوشتان می آید و دوستشان دارید و در وجود دیگران هست تعریف و تمجید کنید. سعی کنید توجهتان به صفات و خصوصات خوب و پسندیدة افراد دور برتان باشد. اطمینان حاصل کنید که برای خود ارزش قائل می شوید و صفات خوب و ویژگیهای برتر خود را تحسین می کنید.

5- یاد بگیرید که گذشت کنید و تحمّل دیگران و عقاید آنها را داشته باشید.
تحمّل نکردن دیگران و عقاید آنها منجر به یأس، ناکامی و عصبانیت می شود. تلاش برای فهمیدن اینکه واقعاً مردم چگونه فکر می کنند و چه احساسی دارند می تواند باعث شود که شما آنها را بیشتر بپذیرید. خودتان را باور داشته و از خطای خود چشم پوشی کنید.

6- از رقابتها و چشم و هم چشمی های بیجا و غیرضروری پرهیز کنید.
موقعیتهایی در زندگی وجود دارد که جنبة رقابتی داشته و ما نمی توانیم از آنها اجتناب کنیم. درگیر شدن افراطی با مسئله سر بودن و جلو بودن از دیگران در زمینه های زیادی از زندگی می تواند ایجاد تنش و اضطراب شدید کند و ما را به صورت فردی پرخاشگر درآورد.

7- به طور مرتب ورزش کنید.
قبل از آغاز هر برنامه ورزشی با پزشک خود هماهنگی لازم را به عمل بیاورید. اگر به جای ورزش و نرمش هایی که انجام آنها برایتان مانند یک کار سخت و طاقت فرساست، ورزشی را انتخاب کنید که واقعاً از آن لذّت می برید احتمالاً بیشتر به آن خواهید پرداخت و وقت بیشتری را به آن اختصاص خواهید داد.

8- یاد بگیرید که طریقة شما برای استراحت و آرامش، منظم و عاری از داروهای آرامبخش و مسکن باشد.
مدیتیشن(مراقبه و تفکر)، یوگا یا هر نوع از فنون مربوط به آرامش را می توان از معلمان و مربیان مختلف، و روانپزشکان که به صورت رسمی تأئید شده و مجوز دارند فرا گرفت.

9- مشکلات و مسائل خود را در درون خود نگه ندارید.
یک دوست، عضوی از هیأت علمی دانشگاه، یک مشاور ویا یک روانپزشک پیدا کنید که بتوانید آزادانه و براحتی با او صحبت کنید. بیان احساسات و تنش های درونی خود به یک شخص درد آشنا و دلسوز می تواند به صورت فوق العاده ای مفید باشد.

10- تفکر خود را عوض کنید.
اینکه از نظر احساسی و هیجانی چگونه حس می کنیم بستگی به دیدگاه و فلسفه ما از زندگی دارد. دگرگونی و تغییر عقاید یک فرایند مشکل و پر زحمت است. کمتر دانش و آگاهی عملی در دنیای پیشرفته برای راهنمایی ما در حیاتمان وجود دارد. هیچ کس تمام جوابها را در آستین ندارد، امّا بعضی جوابها در دسترس هستند.


.:.
تبدیل بزرگترین دریاچه ایران به شوره زار
مدیریت استرس
پتانسیل درمانی سلول های بنیادی
زمانی برای اندیشیدن
تکنیکهایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی
کودکان خود را تربیت نکنید!
علم ناقص خطرناک است!
اهداف و فلسفه ی انتشار خبرنامه آذرالتا در فضای وب
.Copyright © 2011 AzerELTA | All rights reserved حاضرين در سايت: 1 نفر       تعداد بازديد ها: 257891