خبرنامه الکترونيکی آذرالتا
صفحه نخست اخبار آموزش و پرورش مقاله و گزارش آلبوم تصاوير سایت های مرتبط دانلود مطالب فوروم و نقطه نظرات تماس با انجمن  
فهرست مطالب
نظرسنجی
آیا دوره ضمن خدمت برگزار شده در تهران- دانشگاه رجایی برای کتاب درسی ویژن انتظارات شما را برآورد کرد؟
کاملاً
تا اندازه زیادی
تا اندازه ای
به هیچ وجه

نتيجه نظر سنجي

تکنیکهایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی

تکنیکهایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی
عليرضا طالب زاده

بعضی از زبان آموزان ممکن است با یک پیشینه و ذهنیت منفی احساس کنند که نوعی مانع رواني و ذهني براي يادگيري زبان داشته و استعدادی برای آن ندارند. امّا بيشتر اينها مي توانند انگليسي ياد بگيرند اگر بخواهند که وقت مورد نياز را صرف آن کنند. در اينجا تعدادي پيشنهاد عملي براي مطالعة مؤثر، غلبه بر اضطراب و يادگيري گرامر و مهارتهاي زباني براي موفقيت در کلاسهاي مکالمه زبان ، دانشگاه و مدارس پيشنهاد مي شود:
1- فراموش نکنید که یادگیری زبان مانند شنا و رانندگی یک مهارت بوده و اگر برای مدت طولانی آن را کنار بگذارید بتدریج این مهارت در شما ضعیف خواهد شد. پس اگر خیلی مشغله دارید حداقل روزی یک یا نصف صفحه متن انگلیسی بخوانید.
2- شما در یادگیری زبان حداکثر 10 درصد مطلب جدید یاد می گیرید و 90 درصد صرف تمرین می گردد. پس در هر شرایطی از تمرین کردن غافل نشوید (PRACTICE MAKES PERFECT).
3- گوش کردن به برنامه های انگلیسی رادیو کم خرج ترین و شاید بهترین وسیله برای تمرین انگلیسی می باشد حتی وقتی که مشغول کار هستید. پس معجزه رادیو را فراموش نکنید.
4- هر روز مطالعه کنيد. درس زبان انگليسي از ديگر درسهايي که داريد متفاوت مي باشد. يادگيري زبان بصورت پس اندازي مي باشد به عبارتي شما بايد هر روز چيزي به يافته هاي قبلي خود اضافه کرده و چیزی به قلک معلومات خود بیاندازید و نمي توانيد به فرض مثال آن را برای تعطيلات آخر هفته به تاخير بياندازيد. هر روز 1 يا 2 ساعت زبان مطالعه کنيد.
5- در طول روز اوقات مطالعه خو درا به وقت هاي 15 تا 30 دقيق تقسيم و توزيع کنيد. به عبارتي اگر 2 ساعت در روز مطالعه مي کنيد بايد اين 2 ساعت را به تايم هاي 30 دقيقه اي تقسيم کرده و براي مثال صبح 30 دقيقه در اوقات ظهر 30 دقيقه و به همين ترتيب تا شب جمعاً 2 ساعت مطالعه کنيد. در نيم ساعت اول به مرور درس ها اختصاص دهيد به اين صورت که 10 دقيقه را به مرور مکالمة درس بگذرانيد، 10 دقيقه براي يادگيري لغات جديد، 10 دقيقه براي يادگيري گرامر جديد و ....... به اين ترتيب به تمام درس يک نگاهي انداخته ايد. تقريباً 80 درصد وقت مطالعه شما بايد صرف تکرار يا تمرين شود. در صورت وجود آزمايشگاه زبان تمرين و تکرار مي تواند در آنجا انجام گيرد.
6- در تمام جلسات کلاسها حضور يافته و بدون يک جلسه غيبت و حتی اگر برای کلاس آمادگی ندارید در کلاسها شرکت کنيد. وقت کلاس مخصوصاً کلاسهاي مکالمه مهمترین فرصت براي تمرين است. همانطور که گفته شد يادگيري زبان يک مهارت بوده و بمانند رانندگي و شنا هر چقدر تمرين بيشتر باشد نتيجه بهتري خواهيد گرفت. گرامر و لغات را خارج از کلاس درسي ياد بگيريد تا بتوانيد بيشترين استفاده را از کلاس ببريد. قبل از شروع کلاس چند دقيقه را صرف خواندن يک متن يا صحبت کردن انگليسي جهت آمادگي و گرم کردن خود کنيد.
7- خود را در کلاس راحت احساس کنيد. همکلاسي هاي خود را خوب بشناسيد. به اين ترتيب احساس مي کنيد که در ميان دوستان خود هستبد. در ساعات اداري معلم خود را ببينيد تا با او آشنا شده و اهداف و نگراني و اضطراب خود را در بارة درس با او در ميان بگذاريد.
8- اگر قبلاً گرامر نمي دانستيد گرامر انگليسي را ياد بگيريد. گرامر اسکلت و ساختار اصلي يک زبان محسوب مي شود: بايد حتماً آنرا ياد بگيريد. يک متن ساده فارسي دربارة گرامر انگيسي بخوانيد ومرور کنيد. ساختارهاي گرامري در زبان انگليسي را با معادلهاي آن در زبان مادري خود (ترکی و...) مقايسه کنيد.
9- برای چيزي که شما بايد در امتحان انجام بديد تمرين کنيد. اگر امتحان از شما مي خواهد که بنويسيد در اين صورت براي امتحان نوشتار که شامل املاء، تکيه ها و غیره است تمرین کنید. اگر در امتحان گوش کردن شما را تست خواهند کرد. پس در اين صورت گوش کردن را تمرين کنيد. تقاضاي سؤالهايي براي تمرين کنيد. براي خود سؤال درست کنيد. در فرم و الگو تنوع ايجاد کنيد. بيشتر ياد بگيريد: فقط براي تشخيص مطالعه نکنيد بلکه به مطلب کاملاً مسلط شويد.
10- گرايش مثبت براي يادگيري انگليسي در خود ايجاد کنيد. يک علت شخصي روشن براي گرفتن درس زبان در خود داشته باشيد. اهداف شخصي براي چيزي که ميخواهيد به آن دست یابید داشته باشيد. افکار ايده اليستی (کمال گرايي) را از خود دور کرده و پشت در بگذاريد. در يادگيري زبان اشتباه کاملاً طبيعي است پس به خود اجازه دهيد که اشتباه کنيد اما از اين اشتباهات چيزهايي ياد بگيريد.
11- از ديگران کمک بخواهيد اگر به کمک نياز داشتيد. با معلمتان صحبت کنيد. از ميان اعضاي کلاس گروه هاي مطالعه تشکيل دهيد به اين ترتيب که 3 يا 4 نفر با هم بعضي مواقع مطالعه کنيد. خدمات آموزشي به ديگران ارائه دهيد و به ديگران چيزهايي ياد دهيد، چرا که اين مي تواند نوعي تمرين زبان باشد و خودتان هم چيزهايي ياد بگيريد.
خواندن و نوشتن زبان انگليسي مهارتهاي تحليلي هستند. اگر فردي هستيد منطقي که به جزئيات توجه مي کند ممکن است در اين مهارتها خوب باشيد. خودتان را آموزش بدهيد که از طريق تمرين به جزئيات مانند استرس و تطابق جنس (she و he) توجه کند.
راهکارهايي براي مهارت خواندن:
آز آنجايي که هدف از يادگيري زبان در مدارس و دانشگاهها در وهله اول تقويت مهارت خواندن مي باشد لذا اين قسمت توجه خاص مي طلبد:
• ابتدا ليست لغات را براي تکليف بخوانيد. سپس سؤالهاي روي متن را بخوانيد. بعد تمام متن را 2 يا 3 بار بخوانيد و معاني را با توجه به متن و بافت حدس بزنيد. از ترجمة کلمه به کلمه خودداري کنيد. فراموش نکنید که وقتی شما متن فیزیک یا شیمی را می خوانید هیچ وقت آن را به زبان مادریتان (ترکی و غیره) ترجمه نمی کنید بلکه ان را می فهمید. انگلیسی را هم باید اینطور بفهمید.
• لغات جديد را جدا کرده و آنها را جداگانه مطالعه کنيد. بين خطوط ابداً چيزي ننويسيد. کارتهايي که لغات و معانيشان روي آنها نوشته شده تهيه کنيد. آنها را با خود در سر کار، اتوبوس و غیره به همراه داشته باشيد و در طول روز در مواقعي چندين بار آنها را تکرار کنيد. آنقدر آنها را تکرار کنيد که ملکه ذهن شده به صورت اتوماتيک وار در صورت لزوم به ذهن متبادر شود.
• فرم هاي جديد گرامري را جدا کرده و آنها را جداگانه مطالعه کنيد. الگو هاي گرامري را روي يک تکه کاغذ يا کارت نوشته و آنها را حفظ کنيد. جمله هاي الگو را نوشته و براي آنها اسم و ليبل بدهيد. وقتي هنگام خواندن با فرمي مواجه شديد مکث کرده و الگو را بازخواني کنيد تا آن فرم را تشخيص دهيد
راهکارهايي براي مهارت نوشتاري
• به جزئيات توجه کافي مبذول داريد. به استرس ها، ترتيب حروف، و غيره توجه کنيد. فرمهاي مختلف مانند جنس، جمع، مفرد را به صورت حرف به حرف مقايسه کنيد. به صرف هاي فعل و ضماير و غيره را نوشته و مشتقات آنها را چک کنيد. افعال بيقاعده را حفظ کنيد.
• براي تسلط بر املاي زبان از دوستتان بخواهيد که 10 کلمه به شما ديکته بگويد. آنها را نوشته و بلافاصله از دوستتان بخواهيد که املاي درست آنها را با صداي بلند هجي کند در حاليکه شما به دقت به انها نگاه مي کنيد و به هر حرف اشاره مي کنيد. آنقدر انها را تکرار کنيد تا تا تمام کلمات درست باشند.
• با کلمات خودتان و با دايرة لغاتي که داريد داستاني را که بتازگي خوانده ايد بنويسيد.
گوش دادن و صحبت کردن و مهارتهاي اجرايي. اگر طبعاً آدم معاشرتي و اجتماعي باشيد که با همه قاطي مي شويد ممکن است در اين مهارتها عملکردتان خوب باشد. دانش آموزان و دانشجويان در گوش کردن و صحبت کردن به زبان انگليسي مشکل دارند چرا که در بارة اشتباهات خود اضطراب دارند. اهل ريسک کردن باشيد به خودتان اجازه دهيد که مستقل بوده و اشتباه کنيد.
راهکارهايي براي گوش کردن
• در صورت دسترسی داشتن از آزمايشگاه زبان استفاده کنيد. ابتدا تمرين هاي کتابتان را بخوانيد سپس هم گوش کنيد و هم بخوانيد. سپس بدون نگاه کردن به متن گوش کنيد. با صداي بلند آنچه را مي شنويد بگوييد يا بنويسيد.
• بدون اينکه چيزي بگوييد بصورت صامت در کلاس شرکت کنيد در حاليکه ديگران را صدا مي کنند که صحبت کنند. روي آن تمرکز کرده و نگران اينکه شما چکار خواهيد کرد نباشيد. اگر احساس اضطراب کردید ريلکس کرده و دو سه نفس عميق و راحت بکشيد تا خود را کمي راحت کنيد. وقتی شما را صدا مي کنند مکث کرده و خود را ريلکس کنيد و به خودتان وقت داده و جواب دهيد.
• وقتي دوستي به شما ديکته مي گويد گوش داده و آنچه را مي شنويد بنويسيد.
• با کساني که انگليسي مي دانند صحبت کنيد. به فيلم هاي انگليسي نگاه و به دقت به آنها گوش بدهيد. اگر به کانال هاي ماهواره اي دسترسی داريد يک کانل انگليسي گرفته به آن گوش دهيد. مي توانيد به راديو گوش دهيد. شبکه هاي EURONEWS, FOXNEWS, BBC, CNN, Aljazeera,  VOA و بسیاری از شبکه های انگلیسی و آموزشی دیگر معمولا 24 ساعته برنامه دارند. برای شروع فایل های صوتی VOA Special English بهترین گرینه می باشد.
رهنمود هايي براي صحبت به زبان انگليسي:
• با صداي بلند و بدون خجالت صحبت کنيد و فراموش نکنيد که اين زبان مادري شما نيست. آواها را تکرار و تقليد کنيد آن طوري که مي شنويد( Shadow Practice). حتی وقتی تنها هستید مقابل آینه ایستاده و صحبت کردن خود را تمرین کنید.
• وقتي در کلاس شما را صدا مي کنند حتماً چيزي بگوييد. حتي اگر اشتباه باشد. اگر به زمان نياز داريد که فکر کنيد سؤال را تکرار کنيد. اگر جواب را نمي دانيد به انگليسي بگوييد: I don't know" or "help!"
• افراد خارجي را که زبان مادري آنها انگليسي است پيدا کرده و با آنها صحبت کنيد.


.:.
تبدیل بزرگترین دریاچه ایران به شوره زار
مدیریت استرس
پتانسیل درمانی سلول های بنیادی
زمانی برای اندیشیدن
تکنیکهایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی
کودکان خود را تربیت نکنید!
علم ناقص خطرناک است!
اهداف و فلسفه ی انتشار خبرنامه آذرالتا در فضای وب
.Copyright © 2011 AzerELTA | All rights reserved حاضرين در سايت: 1 نفر       تعداد بازديد ها: 257887